Miód pitny trójniak "Chmielak"

Miód pitny trójniak "Chmielak"
Miód pitny trójniak "Chmielak" Miód pitny trójniak "Chmielak" Miód pitny trójniak "Chmielak"
Producent: Pasieka Dziki Miód
Symbol: chmielak
Dostępność: W magazynie
Cena: 29.99 PLN
Cena netto: 24.38 PLN
Ilość     lub   Do listy życzeń
Do porównania

Miód pitny - trójniak "Chmielak" 

Delikatny z zaskakującym zakończeniem i długo utrzymującym się bukietem. Nuta wytrawności, dzięki wyraźnie przebijającym ziołom. Aromat chmielu i jałowca. 

Opinia klientów "Znakomita równowaga zioła i aksamitności słodyczy. Miód niesamowicie łagodny i umiarkowanie słodki i miodowo - ziołowy. Naszym zdaniem idealnie wypracowana receptura. Kolor słomkowy. Jeden z najbardziej łagodnych miodów jakie degustowaliśmy albo i najłagodniejszy. Wybitnie nam posmakował" 

 limitowana seria

recenzja :

(4) Trójniak „Chmielak”, Pasieka Dziki Miód, Dargomyśl, zachodniopomorskie, 15%|
Dominują tu nuty kwiatowe, miodowe (lipa, wielokwiat) podkreślone wyraźnym akcentem drożdżowo-chmielowym. Smaki podobne, lekko apteczne, jodynowo-korzenne. W tle srop z pigwy, jęczmień, gruszka, chmiel.  

źródło - http://www.vinisfera.pl/wina,2167,129,0,0,F,news.html

 

 

miód pitny ? historia  trunku :

Wbrew powszechnej opinii, miód pitny nie jest tylko i wyłącznie polskim alkoholem. Historycy uznają go za najstarszy napój fermentowany na świecie. Był znany wielu cywilizacjom zamieszkującym prawie wszystkie kontynenty. W Europie pijali go starożytni Rzymianie i Grecy, Celtowie i Germanie, uwielbiała Elżbieta I, a król Szwecji Eryk XIV sam sycił miody…

Na ziemiach polskich miód pitny znano jeszcze przed przybyciem pierwszych kronikarzy. Choć najwcześniejsze wzmianki o miodach słowiańskich pochodzą z V wieku, to w przypadku Słowian Zachodnich wiadomości nie sięgają poza połowę X stulecia. Niewiele wiemy o ówczesnych napojach miodowych. Na pewno ten luksusowy alkohol piły przede wszystkim zamożniejsze warstwy społeczeństwa. Na stołach biedniejszych królowało piwo, a miód pojawiał się sporadycznie. Dopiero rachunki dworu księcia mazowieckiego Janusza II z drugiej połowy XV wieku informują o istnieniu trójniaków, czyli miodów wyrabianych w proporcjach 1 część miodu i 2 części wody. Nazwy mówiące o proporcjach − dwójniak, trójniak i czwórniak − stosuje się konsekwentnie w polskim miodosytnictwie od ponad 700 lat i stanowią one jedną z jego unikalnych cech.

Prawdziwym okresem popularności miodów pitnych był wiek XVI. Pszczoły ulewnicze [hodowane w ulach] przy każdym rządnym folwarku mają być – dyktował Anzelm Gostomski w poradniku gospodarczym z 1588 roku.  Miodosytnictwo kwitło także na Litwie, a znany krakowski lekarz Antoni Schneeberger pisał o wysokiej jakości białych miodów z Kowna, tzw. lipców. Najprawdopodobniej pijano je w otoczeniu Zygmunta Augusta. Wiadomo, że jego dwór na Litwie opróżniał każdego dnia piwa beczek 30, miodu 30, a po powrocie do Krakowa król listownie ponaglał starostów litewskich, aby nie zapominali o wysyłaniu miodów do stolicy.

 

Napisz recenzję

Twoje imię


Twoja recenzja Notatka: HTML niedozwolony!

Ocena Negatywna           Pozytywna

Przepisz kod z obrazkaMiody - Pasieka Dziki Miód, sklep © 2018, Oprogramowanie sklepu OpenCart PL